4 pravidla pro uspávání dítěte 22.6.2023

4 pravidla pro uspávání dítěte

Budí sa vaše dieťa počas noci opakovane? Budí sa vaše dieťa veľmi skoro ráno?
Toto sú bežné problémy, s ktorými sa rodičia stretávajú a často sa cítia zmätení a nevedia, ako ich riešiť alebo či je to normálne. Predovšetkým je dôležité pochopiť, že spánok je zručnosť. Mne to nikto nepovedal, len som predpokladala, že spánok sa postupne sám zlepší, ale u mňa sa to nestalo, v skutočnosti sa zhoršil!

Aké sú teda ingrediencie dobrého spánku?

Zdravé prostredie pre spánok
Malé deti potrebujú na spánok tiché, tmavé a uvoľnené prostredie. Dbajte na to, aby bola v ich izbe príjemná teplota (16 - 20 stupňov), aby boli oblečené v oblečení primeranom teplote a aby bola v miestnosti tma (dobrá zatemňovacia roleta môže byť v tomto smere záchranou!). Biely šum môže byť tiež veľmi nápomocný pri upokojovaní dieťaťa, najmä ak žijete na hlučnom mieste.

Dôsledný režim
Dobrý režim pred spaním pozostáva z 3 alebo 4 krokov, ktoré sa vykonávajú v rovnakom poradí každý večer pred spaním. Táto rutina by mala byť upokojujúca a relaxačná, aby pomohla vášmu dieťaťu uvoľniť sa a tiež mu signalizovala, že spánok sa blíži. Dobrý a dôsledný režim každý večer pomôže vášmu dieťaťu cítiť sa bezpečne, pretože je známy a stanovuje jasné hranice.

Schopnosť uspávať sa
Toto je časť, ktorá závisí od "zručností". Od 16 týždňov má vaše dieťa schopnosť naučiť sa samo uspávať a pamätajte, že je to zručnosť, ktorá sa dá naučiť, zabudnúť a znovu naučiť, takže je to niečo, čo si vaše dieťa bude musieť precvičovať. Ak sa vaše bábätko nedokáže uspať na začiatku noci, potom sa pravdepodobne bude budiť pri prechode medzi spánkovými cyklami, pretože sa nedokáže usadiť do ďalšieho spánkového cyklu.

Príliš veľká únava sabotuje spánok
Ak je vaše dieťa príliš unavené, takmer určite to ovplyvní jeho schopnosť uspať sa, čo spôsobí nočné budenie alebo skoré ranné vstávanie... alebo, ak máte smolu, všetky tri! Dbajte na to, aby vaše dieťa spalo počas dňa v správnom čase a aby chodilo spať oddýchnuté.