Pozície pri dojčení 17.1.2023

Pozície pri dojčení

Najčastejšie polohy pri dojčení

V ľahu, najlepšie na boku - Matka leží na boku s ohnutou spodnou časťou ramena. Dieťa leží s hlavou v záklone ramena, bruškom k matke (pozor: nesmie ležať na chrbte!). Táto poloha pri dojčení je najobľúbenejšia pri nočnom dojčení. Nie je vhodná pre začínajúce matky, pretože na dieťa je ťažko vidieť a ťažšie sa s ním manipuluje.

V sede (Madona, kolíska) - mamička sedí, chrbát má podopretý a bábätko leží v záklone jej lakťa. Predlaktie podopiera chrbát dieťaťa, prsty matkinej ruky spočívajú na zadku dieťaťa. Spodná ruka dieťaťa obopína matkin pás, horná ruka spočíva na prsníku, z ktorého je dieťa kŕmené. Aby matka nedržala celú váhu dieťaťa na svojej ruke, odporúča sa podložiť dieťa, predlaktie a lakeť vankúšom.

Polosed - modifikácia polohy v sede, pri ktorej má matka pod kolenami vankúš na podopretie dolných končatín. Veľmi pohodlná poloha, vhodná pre matky po cisárskom reze.

Krížová kolísková poloha - V tejto polohe držíte dieťa opačnou rukou, než je prsník, z ktorého dojčíte. Váš lakeť je na zadočku dieťaťa a vaše predlaktie podopiera chrbát dieťaťa. Vaša dlaň je na hornej časti jeho chrbta a prsty a palec sú na opačných stranách jeho krku. Ukazovák podopiera jeho hlavičku tesne za ušami. Táto poloha je ideálna, ak potrebujete zlepšiť techniku dojčenia.

Poloha na boku (futbal) - Dieťa leží chrbtom k matkinmu boku a na jej predlaktí, pričom je dojčené z bližšieho prsníka. Matkina ruka podopiera rameno a prsty tej istej ruky podopierajú hlavičku dieťaťa. Nohy bábätka sú pozdĺž matkinho boku. Odporúča sa použiť vankúš na podopretie dieťaťa. Poloha je vhodná pre predčasne narodené deti, pre dvojčatá pri súčasnom dojčení, pre ženy s veľkými prsníkmi alebo plochými bradavkami.

Poloha tanečnice - Bábätko leží na matkinom predlaktí (podopreté vankúšom), rukou podopiera prsník z tej istej strany. Táto poloha je vhodná na striedanie prsníkov počas jedného dojčenia, pretože sa nemusí meniť poloha dieťaťa a matka má pod kontrolou aj pohyby hlavičky dieťaťa. Táto poloha sa používa pri dojčení predčasne narodených alebo zle prisatých detí.

Poloha ležmo na chrbte - Matka leží na chrbte, bruško bábätka je opreté o jej brucho a rukou podopiera bábätko v chrbte. Táto poloha je vhodná pre malé, nedonosené a zle prisaté deti, pre matky so silným vypudzovacím reflexom a po pôrode cisárskym rezom.

Nech už si vyberiete akúkoľvek polohu pri dojčení, uistite sa, že hlavička a telo bábätka smerujú k vášmu prsníku. Bábätko by sa malo najprv dotknúť brady vášho prsníka a snažiť sa dostať bradavku späť na podnebie svojich úst, keď sa jeho ústa otvoria dokorán. Vaše bábätko by tiež malo zachytiť väčšinu areoly v jeho široko otvorených ústach, pričom vaša bradavka by mala byť chránená v zadnej časti jeho ústnej dutiny.

Ak ste našli svoju pohodlnú úroveň a vaše bábätko je pripravené sa prisať, vyskúšanie rôznych polôh dojčenia vám pomôže zistiť, ktorá je pre vás oboch najlepšia. Ak pociťujete bolesť bradaviek, poraďte sa s laktačnou poradkyňou. Kým sa problém nevyrieši, môže vám Lansinoh HPA® Lanolin pomôcť zmierniť bolesť a ochrániť bradavky bez toho, aby ste si ho museli pred dojčením vôbec odstrániť.